MEDIATORZY RÓWIEŚNICZY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. KAROLA WOJTYŁY W PIECKACH
Tydzień Mediacji
W dniach 14-18 października obchodziliśmy Tydzień Mediacji, który miał na celu promowanie alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów, takich jak mediacja. 17 października mediatorzy wraz z opiekunami przygotowali specjalną scenkę, która w przystępny sposób przybliżyła dzieciom ideę mediacji i jej zalety. Dodatkowo, każde z dzieci otrzymało ulotki promujące mediację, aby mogły lepiej zrozumieć, jak ważne jest rozwiązywanie sporów w sposób spokojny i konstruktywny.
Podczas tych obchodów mieliśmy także powód do dumy – uczennica naszej szkoły zdobyła I miejsce w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2024. Jej praca wyróżniła się kreatywnością i świetnym przekazem, promując ideę mediacji jako skutecznego sposobu rozwiązywania konfliktów. Gratulujemy sukcesu!
Przypominamy również, że jeśli ktoś czuje, iż potrzebuje pomocy w rozwiązaniu konfliktu, może zgłosić się do Klubu Mediatora, gdzie uzyska wsparcie i pomoc w znalezieniu wspólnego rozwiązania.
1
Mediacje rówieśnicze
MEDIACJE RÓWIEŚNICZE
w Szkole Podstawowej Imienia. Karola Wojtyły w Pieckach
Co to jest? W czym nam pomagają? I po co one nam są?
Tydzień Mediacji
W dniach 16-20 października 2023 r. w całej Polsce obchodzony jest Tydzień Mediacji, natomiast 19 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. W naszej szkole Pani Weronika Koziatek przeprowadza konkurs na temat Mediacji Rówieśniczych przeznaczony dla klas I - III oraz w ramach akcji promującej mediacje w naszej szkole, prezentujemy materiały na tablicy ogłoszeń.
W załączniku prezentacja dotycząca Mediacji.
REGULAMIN I ZASADY KLUBU
Nowatorski projekt mediacji rówieśniczej.
https://fb.watch/jWJ1NdxzTr/
NASI SZKOLNI MEDIATORZY RÓWIEŚNICZY
W sobotę, 18 marca, po trzydniowym kursie (4, 11 i 18 marca) 19 uczniów klas V - VII pozytywnie ukończyło szkolenie i otrzymało tytuł MEDIATORA RÓWIEŚNICZEGO. Szkolenie odbywało się zgodnie ze „Standardami mediacji rówieśniczej i szkolnej w szkołach i innych placówkach oświatowych” (Rzecznik Praw Dziecka), zostało przeprowadzone w dniach 4, 11 i 18 marca 2023r w Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach. Prowadzącą szkolenie była Pani Agnieszka Kołodziejska - Edukator Mediatorów Rówieśniczych, a równocześnie nauczyciel w szkole nr 6 w Olsztynie.
Kurs trwał 15 godzin i zakresem tematycznym obejmował:
- Wiedzę o konflikcie i sposobach jego rozwiązywania.
- Kształcenie umiejętności aktywnego słuchania.
- Wiedzę o sposobach komunikowania się z innymi ludźmi.
- Wiedzę o procedurze mediacji.
- Symulacje mediacji.
Nasi Szkolni Koordynatorzy Mediacji Rówieśniczych
Panie: Katarzyna Mohr, Monika Mazur, Joanna Krawczyk, Ewa Grzeszczyk i Weronika Koziatek to nasi szkolni koordynatorzy mediacji. Panie ukończyły dwa szkolenia w Polskim Centrum Mediacji w Warszawie:
Szkolenie Bazowe i w zakresie Mediacji szkolnych, rówieśniczych, oświatowych i z nieletnim sprawcą czynu karalnego.
Czym są mediacje rówieśnicze?
Mediacje rówieśnicze są metodą alternatywnego sposobu rozwiązywania sporów, konfliktów występujących wśród dzieci i młodzieży na terenie szkoły w obecności mediatora.
Mediacja rówieśnicza to przede wszystkim nauka umiejętności samodzielnego rozwiązywania konfliktu. Poprzez mediację młody człowiek uczy się właśnie granic wolności, sposobu osiągania swojego celu i realizacji swoich potrzeb. Mediacja uczy też brania odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Uczniowie będący stronami konfliktu mogą decydować o sposobie naprawienia krzywdy, a inicjatywa rozwiązywania konfliktu i odpowiedzialność za realizację uzgodnionego wspólnie rozwiązania spoczywa na rękach stron. Mediator pomaga jedynie uczniom we wspólnej rozmowie, negocjacjach i w wypracowaniu rozwiązania satysfakcjonującego obie strony.
Mediator jest to bezstronna osoba trzecia, która pomaga rozważyć wszelkie możliwe rozwiązania, negocjować je w warunkach współpracy oraz szukać takiego porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obydwu stron.
Rezultatem mediacji jest przygotowanie ugody, czyli pisemnej umowy, w której zawarte są postanowienia wypracowane w trakcie rozmowy.
CELE EDUKACYJNE MEDIACJI RÓWIEŚNICZYCH
- Kształtowanie kompetencji w zakresie komunikacji społecznej w środowisku rówieśniczym, rodzinnym i lokalnym.
- Budowanie świadomości własnych potrzeb i możliwości ich realizacji w duchu porozumienia i współpracy.
- Budowanie postawy otwartości i kreatywnego radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych w szkole, rodzinie, miejscu pracy.
- Budowanie atmosfery dialogu i porozumienia w środowiskach szkolno-wychowawczych w zespołach nauczycielskich, uczniowskich, a także w środowisku domowym.
- Przezwyciężanie własnych ograniczeń społecznych i emocjonalnych na rzecz lepszego funkcjonowania w środowisku lokalnym poprzez sprawną komunikację.
- Budowanie poczucia własnej wartości i sprawstwa w sytuacjach wymagających rozstrzygnięcia.
- Edukacja według idei „porozumienia bez przemocy” na drodze kształtowania kompetencji miękkich służących poprawie relacji rodzinnych, sąsiedzkich i zawodowych.
- Przeciwdziałanie przemocy wynikającej z konfliktów w środowisku szkolnym.
KORZYŚCI UCZESTNICTWA W MEDIACJI RÓWIEŚNICZEJ:
Osoby uczestniczące w mediacji rówieśniczej zyskują szansę na:
1. polubowne rozwiązanie sporu w grupie rówieśniczej,
2. szybkie i skuteczne rozwiązanie konfliktu w szkole,
3. zakończenie mediacji porozumieniem satysfakcjonującym dla obu stron konfliktu,
4. utrzymanie wzajemnych relacji w szkole, domu i miejscu pracy,
5. obniżenie poziomu negatywnych emocji,
6. opowiedzenie o swoich przeżyciach, wyrażenie własnych uczuć oraz nazwanie potrzeb,
7. zrozumienie potrzeb drugiej strony konfliktu w osobie rówieśników, nauczycieli, uczniów,
8. utrzymanie pozytywnego wizerunku własnej osoby,
9. szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin,
10. zyskanie świadomości dotyczącej sposobów radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych i możliwości zmiany i poprawy jakości życia osobistego i zawodowego.
Podstawowymi zasadami mediacji są:
- DOBROWOLNOŚĆ – do mediacji strony przystępują całkowicie dobrowolnie. Nikt nie może ich do tej decyzji przymusić.
- BEZSTRONNOŚĆ mediatora – mediator nie staje po żadnej ze stron, w równy sposób angażuje się w pomoc obu stronom konfliktu. Nie ocenia ani stron, ani ich zachowań. Nie wskazuje też winnego.
- NEUTRALNOŚĆ – mediator nie podpowiada, niczego nie narzuca. Akceptuje wszystkie rozwiązania, które strony wypracują i postanowią podjąć decyzję o ich wprowadzeniu w życie.
- AKCPETOWALNOŚĆ – uczniowie akceptują zasady mediacji i osoby mediatorów rówieśniczych.
- POUFNOŚĆ – mediacja jest procesem całkowicie poufnym. Cały jej przebieg oraz treść rozmów nie zostają nikomu ujawnione.
KIM JEST MEDIATOR RÓWIEŚNICZY?
Jest to uczeń cieszący się zaufaniem i szacunkiem innych uczniów, specjalnie przeszkolony do pełnienia funkcji mediatora szkolnego w sytuacjach konfliktowych. Rozumie doskonale problemy skonfliktowanych stron, ponieważ jest w ich wieku. Jest osobą, która usprawnia komunikację między stronami i pomaga uczestnikom mediacji w wypracowaniu satysfakcjonującego obie strony rozwiązania.