Dnia 02 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie klas 0-8 włączyli się w inicjatywę. Symbolem solidarności z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski. Niebieski symbolizuje spokój i akceptację. Motyl symbolizuje piękno i różnorodność, zmianę i rozwój.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Wycieczka do Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni.
- 9
Czwartek 27 marca 2025 roku. Pogoda dopisała. Uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Z klasą IV a zajęcia poprowadziła Pani Judyta, natomiast Pani Paulina z klasą IV b. W czasie warsztatów uczniowie zwiedzili muzeum/Izbę przyrodniczą, a następnie udali się w teren do Rezerwatu Zakręt.
W muzeum uczniowie zapoznali się z mapą, kolorami na mapie – ukształtowaniem terenu na obszarze MPK. Następnie wysłuchali ciekawych informacji dotyczących roślin i zwierząt żyjących w naszym najbliższym otoczeniu – w lesie, na łące, w wodzie.
Następnie uczniowie udali się w teren, do Rezerwatu Przyrody Zakręt. Przed wyjściem zapoznali się z zasadami/regulaminem zachowania się w lesie. Ścieżka prowadziła zielonym szlakiem. Dzięki lornetkom uczniowie mogli lepiej obserwować przyrodę, a szczególnie ptaki. Zobaczyli też Krutka, miejscowego bociana. W czasie wędrówki dzieci zobaczyły pierwsze wiosenne kwiaty – przylaszczki, dowiedziały się, co to są jeziorka dystroficzne, a także o roli sójki w przyrodzie, która już podczas naszego wejścia do lasu powitała nas swoim krzykiem.
Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem.
„Noc Sów” jest to ogólnopolskie wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Jestem na pTAK
- 2
„Sowa przyleciała tu wczoraj czy przedwczoraj i zauważyła mnie. Właściwie nawet nie odezwała się do mnie, ale w każdym razie poznała mnie. To bardzo uprzejme z jej strony”.
(A.A. Milne, „Kubuś Puchatek”)
Dnia 14 marca 2025 roku o godzinie 17:00 rozpoczęła się w Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach – „Noc Sów”. Jest to ogólnopolskie wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Jestem na pTAK! w ramach ogólnopolskiej kampanii.
Spotkanie poprowadzili pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Judyta Masiarz i Piotr Bogdaszewski. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia idei Nocy Sów. Następnie edukator Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Pani Judyta Masiarz omówiła biologię sów, metody badań i ich ochronę oraz gatunki sów występujących w Polsce. Pan Piotr Bogdaszewski, w bardzo szybkim tempie, ależ jak ciekawie, opowiedział uczestnikom spotkania „O sowach w legendach i kulturze”. Pierwsza część spotkania zakończyła się warsztatami plastycznymi, podczas których dwudziestu trzech uczniów naszej szkoły malowało sowy na kamieniach i wykonywało drewniane zakładki do książek z motywami sów.
Kolejna część spotkania odbyła się w terenie. Uczestnicy zostali podzieleni na pięć drużyn, by po chwili rozpocząć grę terenową. Liczyła się wiedza i oczywiście czas zdobycia sześciu „baz” na terenie szkoły. Noc oraz dziwne odgłosy nie ułatwiały zadania. Zabawa zakończyła się o godzinie 20:00.
„Noc Sów” odbyła się w Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły po raz pierwszy i dostarczyła wszystkim uczniom wiedzy na temat tych niecodziennych ptaków oraz wielu niesamowitych i niezapomnianych wrażeń oraz emocji.
Dziękujemy pracownikom Mazurskiego Parku Krajobrazowego za pomoc w organizacji tego magicznego wieczoru.
21 marca – Dzień Kolorowej Skarpetki! 🧦🌈
Dziś, 21 marca, obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa! Z tej okazji uczniowie naszej szkoły założyli kolorowe skarpetki nie do pary, symbolizujące różnorodność i akceptację.W klasach odbyły się również inspirujące pogadanki prowadzone przez panią pedagog Magdalenę Bzurę, podczas których rozmawialiśmy o tolerancji, szacunku i integracji.Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
Pamiętajmy – każdy jest wyjątkowy! 💙💛
#DzieńKolorowejSkarpetki #ZespółDowna #Szkoła #Akceptacja
SZKOLNY KONKURS MITOLOGICZNY
18 marca został rozstrzygnięty konkurs mitologiczny dla uczniów klas piątych. Prawdziwymi ekspertami w tej dziedzinie okazali się:
I miejsce Leon Vb
II miejsce Stanisław Va
III miejsce Natalia i Emilia Va oraz Julia 5b
Gratulacje. Bądźcie z siebie dumni.
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI ORAZ KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA PROZY ERNSTA WIECHERTA
W Gminnym Ośrodku Kultury PEGAZ w Pieckach 14 marca odbyły się gminne eliminacje dwóch konkursów, w których wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach oraz Szkoły Podstawowej w Nawiadach. Bardzo życzliwe jury w składzie: Alina Naworska-Kotelon, Lidia Grzebisz-Śnieżko i Jarosław Rosiński wyłoniło laureatów, którzy 19 marca wezmą udział w Rejonowym Konkursie Recytatorskim w Mrągowie.
Spośród uczniów naszej szkoły wyróżnili się:
KONKURS RECYTATORSKI
Kategoria klas I-III
I miejsce Maria Ia
II miejsce Liwia IIa
Oskar IIIa
Kategoria klas IV-VI
III miejsce Maja IVa i Hanna IVb
wyróżnienie Marcelina IVb
Kategoria klas VII-VIII
I miejsce Paulina VIIIa
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA - tylko etap gminny
II miejsce Vanessa VIa
III miejsce Blanka VIb
wyróżnienie Lena VIa
Jesteście wspaniali. Życzymy Wam dalszych sukcesów.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
Szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego odbyły się 10 marca. Wzięło w nich udział 25 osób z klas I-VI. Trema była wielka, ale chęć rywalizacji jeszcze większa. Oto wyniki:
Klasy I-III
I miejsce Małgorzata IIIa i Liwia IIa
II miejsce Zofia Ib i Oskar IIIa
III miejsce Alicja IIIa
wyróżnienia Alicja Ib, Maria Ia, Franciszek IIIa i Emil IIa
Klasy I-III
I miejsce Hanna IVb
II miejsce Emilia Va i Marcelina IVb
III miejsce Maja IVa
wyróżnienia Natalia Va i Lena IVb
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 14 marca w GOK Pegaz w Pieckach. Szkołę będzie reprezentować też Paulina z klasy VIIIa.
Wieczornica- uroczysty Apel poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Powstania Armii Krajowej
- 2
W czwartek 6 marca o godzinie 17:00 w Naszej szkole odbyła się Wieczornica- uroczysty Apel poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Powstania Armii Krajowej. Wydarzenie miało formę przedstawienia przygotowanego przez chętnych uczniów. Dodatkowym atutem była oprawa muzyczna: występ Zespołu Feeling pod przewodnictwem pani Urszuli Walendziewskiej oraz występ pana Grzegorza Piątka z Gminnego Ośrodka Kultury w Pieckach.
Uczniowie przedstawili dramatyczne historie heroicznych postaci, takich jak Witold Pilecki czy Anna Siedzikówna, podkreślając ich niezłomność i poświęcenie dla ojczyzny. Zasugerowali konieczność pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy mimo przeciwności losu walczyli o suwerenność Polski. Wydarzenie to było nie tylko hołdem dla tych, którzy oddali życie za wolność, ale również przypomnieniem o wartościach patriotyzmu, odwagi i determinacji, które powinny inspirować kolejne pokolenia Polaków.
Rekrutacja 2025/2026
Na stronie internetowej w zakładce Rekrutacja 2025/2026 oraz w sekretariacie szkoły dostępne są już wnioski o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej na rok szkolny 2025/2026. Proszę pamiętać, że data złożenia wniosku nie może być wcześniejsza niż 3 marca 2025 r.
KONKURS KOMIKSOWY W KLASACH I-III został rozstrzygnięty.
I miejsce - Alicja IIIa
II miejsce - Filip i Franciszek IIIa
III miejsce - Bartłomiej IIIa
Wszyscy uczestnicy dostali nagrody.
Zachwyciła nas pomysłowość i ogromny wkład pracy.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Nie Zmarnuj Swojego Życia!
Z inicjatywy pedagogów szkolnych w dniu 12 lutego 2025 roku naszą szkołę odwiedzili artyści hip-hopowi, tworzący skład Rymcerze (Bęsiu i DJ Yonas). Są oni twórcami ogólnopolskiej kampanii przeciwdziałania uzależnieniom i przyczynom przestępczości „Nie Zmarnuj Swojego Życia” . Ambasadorami projektu są znane osoby ze świata kultury i sportu m.in.: Jerzy Dudek, Maciej Musiał, Tomasz Adamek.
RYMCERZE MÓWIĄ: „Współczesna młodzież jest pogubiona… Jeśli nie mają właściwych autorytetów i zasad moralnych, jeśli nie znają swojej wartości i nie dostrzegają swoich silnych stron, mogą zmarnować swój potencjał i talent. Pod wpływem złego towarzystwa, buntu młodzi są skłonni sięgać po używki takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, „dopalacze”… to może ich nieodwracalnie zniszczyć.
Podczas spotkania z młodzieżą raperzy podzielili się swoim doświadczeniem życiowym oraz walką z nałogami. Przekazali treści profilaktyczne i pozytywny komunikat „bez zadęcia i patosu” również w swoich hip-hopowych kawałkach. Nasi uczniowie również mogli pokazać swój talent podczas występów wokalnych.
To był dla wszystkich bardzo wartościowy czas, który wielu skłonił do przemyśleń i refleksji na temat swojego życia. Życzymy wszystkim uczestnikom spotkania, aby wprowadzali w swoje życie przekaż Rymcerzy: „Nie Zmarnuj Swojego Życia!
Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji.
Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się.
Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny. Ryzykuj”.
Przedsięwzięcie sfinansowane ze środków Gminy Piecki i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Warsztaty z pracownikiem Mazurskiego Parku Krajobrazowego
Kolejny dzień ferii uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. Wojtyły w Pieckach spędzili bardzo intensywnie. Podczas spotkania z panią Judytą Masiarz, edukatorem w Mazurskim Parku Krajobrazowym,
uczestnicy zajęć lepiąc szyszki tłuszczowe, przygotowywali dla ptaków naturalne zimowe „stołówki”. Świetnie się bawiąc, dzieci dowiadywały się, jak prawidłowo dokarmiać ptaki i dlaczego zimą jest to tak ważne.
Bezpieczne ferie
20 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Prelekcję prowadzili strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie, którzy omówili zasady bezpiecznego zachowania w okresie zimowego wypoczynku. Szczególną uwagę poświęcono zagrożeniom związanym z przebywaniem na lodzie oraz zasadom bezpieczeństwa w domach, w tym zagrożeniom wynikającym z obecności tlenku węgla (czadu). Strażacy podkreślili, jak ważne jest zachowanie ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad, aby ferie były czasem radosnym i bezpiecznym. Dziękujemy za pouczające spotkanie!
Projekt na bazie książki „Jesteś Cudem“, wydanej pod patronatem fundacji TERAZ WY.
Uczniowie klasy VIIIB, w okresie październik – grudzień 2024r., realizowali projekt na bazie książki „Jesteś Cudem“, wydanej pod patronatem fundacji TERAZ WY.
- T: „ Jesteś Cudem“.Uczniowie poznali bohaterów książki, czyli dzieci w wieku od 7 do 10 lat, podopiecznych fundacji, zmagających się z różnymi deficytami rozwojowymi, zaburzeniami psychofizycznymi czy chorobami.
Odczytywali ilustracje ukazujące relacje naszych małych bohaterów z rówieśnikami oraz rodzeństwem. Chętni uczniowie otrzymali zadanie zgłębienia indywidualnych problemów wybranego bohatera i przedstawienie ich klasie w dowolnej formie (czas 2 tygodnie).
- Oglądali następnie film T:„ Wielowymiarowość szczęścia“ o Dominiku – chłopcu z Zespołem Downa i analizowali emocje, których doświadczają rodzice dzieci z Zespołem Downa. Zakończyli zajęcia wykonaniem łańcucha kolorowych skarpetek w związku z Ogólnoświatowym Dniem Osób z Zespołem Downa.
- Zaprosili na lekcję otwartą T: „Każdy jest różny, każdy jest równy“, dotyczącą empatii i życzliwości wobec bohaterów – dzieci zmagających się z różnego rodzaju izolacją i wykluczeniem, ze względu na swoją „inność“.
Podczas tej lekcji prezentowali wcześniej podjęte zadanie – formy prezentacji były różne: prezentacje multimedialne, plakat, wystąpienia – przekaz ustny, list, lapbook.
- Poznali Asię - rówieśnicę , dziewczynkę,która urodziła się z niedorozwojem kończyn górnych, a obecnie jest artystką – malarką, malującą stopami (podopieczną fundacji AMUN).
Rozmawiali o stosunku i emocjach, i akceptacji siebie.
Na zakończenie zajęć redagowali kartki życzliwości do kolegów i koleżanek.
- Projekt zakończyły zajęcia praktyczne pt. „Jestem wolontariuszem“ – składanie i rozkładanie wózka inwalidzkiego dla niepełnosprawnych, gdyż jeden z bohaterów książki to Patryk, chłopiec który nie chodzi, ale jest na swój sposób bohaterem i widnieje na okładce książki“Jesteś Cudem“.
- Realizacja projektu zakończyło przesłanie sprawozdania do Fundacji. W styczniu 2025 roku Fundacja TERAZ WY nagrodziła klasę VIIIB CERTYFIKATEM.
Lucyna Załęska – Gabryszak, wychowawczyni klasy VIIIb
Wspólne kolędowanie w naszej szkole – 20 grudnia 2024 r.
- 9
20 grudnia w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie – wspólne kolędowanie, które wprowadziło nas w świąteczną atmosferę. Była to okazja, aby wspólnie cieszyć się pięknem tradycji bożonarodzeniowych i poczuć magię nadchodzących Świąt.
Klasy 2 przygotowały ciekawą prezentację, w której przypomniały o polskich tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem opowiadali o zwyczajach, takich jak dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd czy pozostawienie wolnego miejsca przy wigilijnym stole.
Z kolei uczniowie klasy 3b zaprezentowali wzruszające przedstawienie pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Ich występ poruszył serca wszystkich obecnych i przypomniał, jak ważne jest okazywanie dobroci i empatii wobec innych, szczególnie w tym wyjątkowym czasie roku.
Podczas spotkania wspólny śpiew kolęd rozbrzmiewał w szkolnych murach, łącząc uczniów i nauczycieli w radosnym przeżywaniu nadchodzących Świąt.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólne stworzenie tej pięknej, świątecznej atmosfery!
Wesołych Świąt
6 grudnia – Mikołajki w naszej szkole! 🎅
- 12
W naszej szkole zapanował wyjątkowy, świąteczny klimat. Wszyscy uczniowie, którzy przez cały rok byli grzeczni, otrzymali upominki od Mikołaja. Dodatkowo odbył się Mikołajkowy Turniej Sportowy – najpierw rywalizowały klasy 1-3, a potem 4-8. Emocji i dobrej zabawy nie brakowało!
Nie zabrakło też naszej niezastąpionej Pani dbającej o bezpieczeństwo na pasach, która jak co roku wcieliła się w rolę Mikołajowej i obdarowywała uczniów cukierkami.
Na zakończenie każda klasa otrzymała torbę pełną słodkości. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i stworzenie prawdziwie świątecznej atmosfery! 🎄🎁
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA PROZY FANTASTYCZNEJ
W bibliotece szkolnej po raz kolejny spotkały się osoby, które lubią czytać książki. 27 listopada odbył się konkurs głośnego czytania. Bohaterem tego wydarzenia była literatura fantasy i fantastycznonaukowa. Uczniowie sami dobierali sobie książki i fragmenty. Komisja zwracała uwagę na technikę czytania oraz ogólny wyraz artystyczny.
Laureatami w tym roku zostali:
I miejsce Emilia kl. 5a i Leszek kl. 5b
II miejsce Zuzanna kl. 7b i Leon kl. 5b
III miejsce Marcel kl. 5b
Zachęcamy wszystkich do głośnego czytania. Pomaga rozwijać pamięć i wyobraźnię.
Monika Dąbkowska
DZIEŃ Z ULUBIONĄ KSIĄŻKĄ
- 4
Dla starszych uczniów w czasie przerwy śródlekcyjnej, a dla młodszych w chwili odpoczynku po andrzejkowej zabawie, był czas na wspólne czytanie ulubionych książek. Wszyscy chętni mogli pochwalić się, wspólnie poczytać,
a nawet przebrać się za wybraną książkową postać. W akcji udział wzięła ponad połowa szkolnej społeczności, która wie, że czytanie daje nowe doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy jak wyrażać myśli i jak rozumieć sposoby mówienia innych ludzi.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie uczestniczyli w pochodzie. W szkole zostały przeprowadzone zajęcia na temat Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Dzieci zostały uświadomione, że mają prawa, ale i swoje obowiązki.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie