Zabawy na powietrzu integrujące zespół klasowy - klasa 1b. Zajęcia poprowadziła psycholog szkolny Bożena Nagórska. Dziękujemy
Integracja klasy 1b.
NARODOWE CZYTANIE 2021
Uczniowie klasy VIII c na lekcji o Gabrieli Zapolskiej i jej dziele "Moralność pani Dulskiej" w bibliotece szkolnej. Lekcję prowadziła pani Monika Dąbrowska - polonistka i nauczyciel-bibliotekarz.
1 września - co to za święto?
Tego dnia przypada Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej, największej wojny zapisanej na kartach historii. Rozpoczęcie wojny nastąpiło wraz z atakiem Niemiec na Polskę. Pierwsze strzały padły z morza, o godzinie o 4:45, wystrzelone przez pancernik Schleswig-Holstein na Westerplatte. Polscy żołnierze odpierali natarcie przez 7 dni. Anglia i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy 3 września.
1 września - co obchodzimy?
Tego dnia obchodzimy nie tylko Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej. Są to również:
-Pierwszy Dzień Szkoły
-Dzień Weterana
Dziś rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny... cieszmy się... w 1939 roku niestety nie rozpoczęto...
Drodzy Uczniowie, z okazji nowego roku szkolnego życzymy Wam samych dobrych ocen w librusie. Uczcie się w"deche", żebyśmy mieli z Was pociechę.
REGULAMIN STOŁÓWKI SZKOLNEJ Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Pieckach
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz.
2572 ze zm.).
§ 1
Postanowienia ogólne:
- Stołówka jest miejscem spożywania posiłków przygotowanych przez pracowników kuchni szkolnej dla osób uprawnionych do korzystania z nich.
- Posiłki wydawane są w czasie trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych podczas przerw:
- 10. 25 - 10. 45 klasy I-III i IV
- 11. 30 - 11. 50 klasy V-VIII
- 12. 35 - 12. 45 "dojadki"
- Stołówka szkolna przygotowuje posiłki obiadowe dla Samorządowego Przedszkola i Klubu Dziecięcego w Pieckach. Osoba odpowiedzialna powinna poinformować stołówkę szkolną do godziny 8.30 o stanie ilościowym dzieci. Obiad odbierany jest o godzinie 11.00 w specjalnych termoizolacyjnych pojemnikach.
- Postanowienia niniejszego regulaminu, aktualny jadłospis, ogłoszenia dotyczące stołówki szkolnej podane są do wiadomości zainteresowanych wywieszone są na tablicy informacyjnej przy stołówce.
§ 2
Uprawnienia do korzystania z posiłków:
Do korzystania z posiłków w stołówce szkolnej uprawnieni są:
1) uczniowie szkoły wnoszący opłaty indywidualne,
2) uczniowie szkoły, których dożywianie jest finansowane na podstawie decyzji GOPS Piecki,
3) pracownicy zatrudnieni w kuchni i stołówce szkolnej,
4) nauczyciele wnoszący opłaty indywidualne za zgodą dyrektora szkoły.
§ 3
Ustalanie wysokości opłat za posiłki:
- Ustalone wysokości opłat za posiłki w stołówce szkolnej:
1) opłata od ucznia za jeden posiłek obiadowy, 2-daniowy- tj. 5,50 zł. od 01.09.2021r
2) opłata od nauczyciela lub innej osoby uprawionej za jeden posiłek obiadowy, 2-daniowy - 8zł. (ceny od 01.09.2021r.).
- Wysokość opłaty za posiłki w stołówce szkolnej określa dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
- Opłaty za korzystanie przez ucznia z posiłków w stołówce szkolnej ustalane są w wysokości kosztów produktów ("wsadu do kotła") wykorzystanych do przygotowania posiłku.
- W sytuacjach wzrostu kosztu produktów w trakcie roku szkolnego dopuszcza się możliwość zmiany odpłatności, po poinformowaniu korzystających ze stołówki z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.
§ 4
Wnoszenie opłat za posiłki:
- Opłat za obiady dokonuje się :
Klasy IV - VIII - sekretariat szkoły podstawowej
Klasy I - III - wychowawcy klas
- Opłatę wnosi się za cały miesiąc z góry, w pierwszym pełnym tygodniu korzystania z dożywiania.
- Niewniesienie opłaty w ustalonym terminie powoduje skreślenie z listy korzystających ze stołówki.
- Rezygnacja z obiadów może nastąpić po zgłoszeniu tej decyzji na 3 dni przed rozpoczęciem następnego miesiąca, w którym uczeń nie będzie jadł obiadów. Zgłoszenie może dokonać rodzic osobiście lub telefonicznie w sekretariacie.
- Szkoła nie prowadzi odpisów za wyżywienie. W przypadku nieobecności ucznia z powodu choroby lub innych zdarzeń losowych po wcześniejszym zgłoszeniu (sekretariat lub stołówka szkolna) danego dnia (do godziny 9.00) obiad można odebrać na stołówce do godz. 12.00 przez rodzica, opiekuna. Stołówka szkolna posiada odpowiednie pojemniki do żywności.
- W przypadku wyjazdów, wycieczek szkolnych uwzględnia się powiadomienie przez organizatorów nieobecność uczniów (żywionych) co najmniej tydzień przez planowanym wyjazdem. Dla uczniów przygotowany jest prowiant, w wysokości równej stawce dziennej wyżywienia czyli 5,50zł.
- Do 5 dnia następnego miesiąca (nie dotyczy czerwca i grudnia) sekretarz szkoły zgodnie z pokwitowaniami za wyżywienie wpłaca pieniądze na konto bankowe Banku Spółdzielczego w Pieckach nr. Rachunku: 94 9364 0000 2006 0033 7874 0001.
- Do 5 dnia następnego miesiąca (nie dotyczy czerwca i grudnia) miesiąca do księgowości ZOPO Piecki sekretarz szkoły przekazuje rozliczenie dożywiania płatnego oraz specyfikację obciążeniową dla GOPS Piecki.
§ 5
Zasady zachowania na stołówce
- Osobom, które nie korzystają ze stołówki szkolnej, zakazuje się wchodzenia do niej.
- Uczeń zobowiązany jest przed posiłkiem umyć ręce i przestrzegać regulaminu stołówki dotyczącego przepisów BHP.
- W stołówce obowiązuje cisza.
- Podczas spożywania posiłków obowiązują zasady kulturalnego zachowania.
- Naczynia po spożyciu posiłku powinny być odstawione w wyznaczonym miejscu.
- Za szkody spowodowane w stołówce odpowiada uczeń, a finansowo jego rodzice.
- W przypadku nierespektowania wyżej wymienionych zasad zachowania poinformowany zostanie wychowawca klasy i za jego pośrednictwem rodzice ucznia.
- Za rażące naruszenie regulaminu stołówki uczeń może zostać skreślony z listy korzystających z obiadów w stołówce szkolnej.
§ 6
Postanowienia końcowe
- O wszystkich sprawach związanych z organizacją pracy stołówki decyduje dyrektor Szkoły Podstawowej w Pieckach.
- Wszelkich zmian w niniejszym regulaminie dokonuje dyrektor w postaci pisemnego aneksu.
- Regulamin oraz wszystkie jego zmiany podawane są do publicznej wiadomości w sposób przyjęty przez szkołę.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2021r.
Wytyczne dla szkół od 1 września 2021 r.
Organizacja zajęć:
1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
2. Rekomenduje się, o ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
4. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady: a. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi, b. dystans od pracowników szkoły lub kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m, c. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
5. Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.
6. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
7. Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
8. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
9. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
10. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022.
1 września 2021 roku (środa)
1. 8.00 - spotkanie z wychowawcami w salach;
2. 8.15 - uroczysta msza święta;
3. 9.00 - apel w sali gimnastycznej - tylko klasy pierwsze i czwarte; pozostałe klasy z wychowawcami w salach;
Przydział sal:
1A - 1D (białe drzwi)
1B - 4D (białe drzwi)
II A - 3D (białe drzwi)
II B - 6D (białe drzwi)
II C - 6A (główne wejście)
III A - 5D (białe drzwi)
III B - 2D (białe drzwi)
IV A - 2A (główne wejście)
IV B - 1A (główne wejście)
V A - 30B (niebieskie drzwi)
V B - 33B (niebieskie drzwi)
VI A - 4A (główne wejście)
VI B - 32B (niebieskie drzwi)
VII A - 5A (główne wejście)
VII B - 38B (niebieskie drzwi)
VII C - 3A (główne wejście)
VIII A - 35B (niebieskie drzwi)
VIII B - 27B (niebieskie drzwi)
VIII C - 25B (niebieskie drzwi)
VIII D - 37B (niebieskie drzwi)
Pracownicze Plany Kapitałowe
Niech żyją wakacje, hura, hura, hura!!!
- 25
Zakończenie roku szkolnego 2020/21 tradycyjnie rozpoczęło się mszą świętą. Następnie, uroczystym apelem pożegnano klasy trzecie, które częścią artystyczną zakończyły pierwszy etap edukacji. Kolejnym punktem dnia, było pożegnanie klas ósmych. Uczniowie po 8 letniej nauce w Szkole Podstawowej im Karola Wojtyły w Pieckach ostatni raz stanęli do apelu, na którym wręczono nagrody tym, którzy na to zasłużyli. Nie obyło się bez wspomnień, wzruszeń i łez.
KWIATOWE INSPIRACJE
- 9
„Jeśli spojrzysz we właściwy sposób, zobaczysz, że cały świat jest ogrodem” F.H. Burnett
15.06.2021r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły mieli możliwość wzięcia udziału w „Kwiatowych Inspiracjach”. Z wielkim zaangażowaniem pracowali i bawili na warsztatach edukacyjnych, plastycznych, grach i zabawach. Mogli również odrobinę poczuć się jak strażak: udzielić pierwszej pomocy i ugasić pożar. Dziękujemy!
W siedzibie MPK w Krutyni.
- 4
W dniu 10.06.2021r. klasa II a - Filia w Krutyni odwiedziła siedzibę MPK w Krutyni. Przewodnikiem zwiedzania była nasza koleżanka Ala. Oglądaliśmy małe bocianki, lecznicę dla zwierząt, muzeum przyrodnicze. Wycieczka była ciekawa i pouczająca.
Obserwowaliśmy też zaćmienie słońca. Było to ciekawe doznanie.
2 czerwca - Dzień Sportu.
- 5
Wizyta w Mini Zoo.
2 czerwca 2021r - bardzo aktywnie i pozytywnie - nasza wizyta w Mini Zoo.
Dzieci z oddziału przedszkolnego w Dłużcu i Krutyni.
Zajęcia z pracownikiem Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
W piątek 28 maja uczniowie klasy II Filii w Krutyni uczestniczyli w zajęciach z pracownikiem Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Zajęcia były częścią cyklu „Ziarna, pestki, orzechy”, realizowanego od września. Na jesiennych zajęciach uczniowie poznawali nasiona występujące w naszym otoczeniu. Dzisiejsze zajęcia były poświęcone kwitnącym kwiatom i procesom prowadzącym do powstania nasion i owoców. Uczniowie poznali budowę kwiatu, oglądali ich wnętrze pod binokularem i rozpoznawali poszczególne elementy. Na koniec założyli doświadczenie mające na celu zbadanie wpływu wody na proces kiełkowania nasion fasoli.
II Regionalny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy dla klas III
Z przyjemnością informujemy, że w drugim etapie II Regionalnego Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego klas 3 szkół podstawowych brało udział 4 uczniów naszej szkoły:
- Jeremi Burcz,
- Karina Jurek,
- Pawluk Julia,
- Skok Michalina.
W konkursie udział wzięło 179 uczniów z klas 3 powiatu kętrzyńskiego i mrągowskiego.
Wszyscy uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu regionalnego (50 osób) otrzymują dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
Gratulujemy!
UWAGA, OD 20 MAJA ZMIANA W PRZEPISACH RUCHU DROGOWEGO
UWAGA, ZMIANA W PRZEPISACH RUCHU DROGOWEGO regulujących status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie oraz siłą mięśni.
W pakiecie zmian, które weszły w życie od dnia 20.05.2021 r. uregulowana została kwestia m.in. bardzo popularnych hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Przepisy jasno określają zasady korzystania z tego typu urządzeń, a także wyszczególnią szereg praw i obowiązków, do których musza się stosować zarówno ich użytkownicy, jak również inni uczestnicy ruchu drogowego.
W Prawie o ruchu drogowym pojawiają się trzy nowe definicje:
Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni.
W związku z rozszerzeniem katalogu urządzeń i pojazdów służących do przemieszczania się, każdy z nowych elementów tej kategorii został ściśle określony pod względem zasad korzystania, a także praw i obowiązków ciążących na jego użytkownikach. Poniżej przedstawiamy zapisy dotyczące hulajnóg elektrycznych.Hulajnoga elektryczna, obowiązki:
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić
– z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
• jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
• zachowanie szczególnej ostrożności,
• ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Hulajnoga elektryczna, uprawnienia:
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Hulajnoga elektryczna, dzieci:
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Hulajnoga elektryczna, zakazy:
Przepisy zabraniają:
• kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
• przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
• ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
Hulajnoga elektryczna, parkowanie:
Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku
w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:
• hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
• hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,
• szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu
i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
W nowelizacji wskazano też wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).
Hulajnoga elektryczna, konsekwencje prawne:
Prawo przewiduje kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. W związku z tym następują zmiany
w ustawie – Kodeks wykroczeń.
• Za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu
w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 zł.
• Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł. Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 zł.
• Za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości 100 zł.
CIECZ NIENIUTONOWSKA
W dniu dzisiejszym pogoda nie dopisuje, ale na świetlicy jesteśmy kreatywni i nie nudzimy się. Robiliśmy ciecz nieniutonowską- zabawa, ciekawość i doświadczenie były olbrzymie.
DZIEŃ PARTONA SZKOŁY
- 12
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w dniu dzisiejszym uczciła pamięć o swoim patronie, Karolu Wojtyle. Wspólnie odśpiewano ulubioną pieśń Papieża "BARKĘ".
UWAGA UCZNIOWIE!!!
W trosce o ochronę Waszego zdrowia psychicznego w czasach panującej pandemii koronawirusa oraz z przymusem izolacji, ograniczenia kontaktów, a także utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, jeśli czujesz, że potrzebujesz rozmowy,istnieje możliwość uzyskania wsparcia poprzez kontakt z Dziecięcym Telefonem Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12, jak również poprzez bezpieczny czat internetowy prowadzony na stronie https://liblink.pl/ds12cphjia
Pamiętajcie też, że możecie liczyć na psychologa, pedagoga szkolnego jak również na każdego nauczyciela.
ŚWIĘTA MAJOWE
Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Pieckach pamięta o zbliżających się Świętach.
1 MAJA - ŚWIĘTO PRACY
W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Kiedyś, 100 lat temu i dawniej, ludzie pracujący fizycznie byli wyzyskiwani. Musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. W fabrykach pracowały nawet dzieci.
Dzięki wieloletnim strajkom, warunki pracy stopniowo się polepszały, ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do odpoczynku. Pokoleniu naszych rodziców i dziadków 1 maja może kojarzyć się negatywnie. Za czasów PRL komunistyczne władze organizowały obowiązkowe pochody, podczas których trzeba było okazywać zadowolenie z ustroju.
2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Polonii. 2 maja jest świętem, ale nie jest oficjalnie wolny od pracy. Jednak wiele firm jest wtedy zamkniętych lub pracownicy biorą urlop. 2 maja 1945 r. polscy żołnierze wkraczający do Berlina umieścili polską flagę m.in. na siedzibie niemieckiego parlamentu.
Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.
W domach wywieszamy flagę w kształcie prostokąta, złożoną wyłącznie z biało-czerwonych pasów. Tradycyjnie robimy to 1, 2 i 3 maja, 11 listopada, w inne święta narodowe oraz przy okazji ważnych dla kraju rocznic i wydarzeń.
3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy.
Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej. Pierwsze obchody Konstytucji 3 maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL obchody były zakazane.
Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju, a zarazem drugą (po amerykańskiej) spisaną konstytucją na świecie. Pamiętajmy więc o Konstytucji 3 maja dziś, gdy nikt nam tego nie zabrania.
Justyna Skorupska i Anna Śledzik.
Wysłuchacie prosimy, to co przeczyta Wasza koleżanka Oliwia.
Zachęcamy również obejrzyjcie piękną patriotyczną prezentację oraz wysłuchajcie pieśni ,,Witaj majowa jutrzenko”.
https://www.youtube.com/watch?v=SDO6h439wR8
Zabawy na majowe święto:
Gdzie to jest? https://learningapps.org/watch?v=pvjnj8fdc20
Rozwiąż wykreślankę, a odkryjesz skarb. https://learningapps.org/watch?v=pt9xyzs4n20
Źródło, Biblioteka.pl
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie